Wesnoth logo
Wesnoth Units database

Paladyn

(image)

Paladyni są rycerzami najwyższej cnoty, którzy poprzysięgli wierność nie królowi i koronie, lecz ideałom rycerskim i pieczy nad wszystkim, co dobre. Choć służą w wielu armiach różnych królestw, w pierwszej kolejności są najczęściej lojalni własnym bractwom - tajemnym zakonom klasztornym, które sięgają ponad granicami politycznymi i kulturowymi. Władcy są często wobec nich nieufni, gdyż lojalność paladyna bywa tylko tak trwała, jak rzekoma cnotliwość suwerena. Co bardziej ambitni i bezwzględni władcy podejmują niekiedy próby skompromitowania lub skłócenia tajemnych bractw lub - co jest rzadziej praktykowane - knują misterne intrygi mające ma celu utrzymanie tych niezłomnie lojalnych żołnierzy w swojej służbie.

Paladyni nie są na ogół aż tak potężni, jak prowadzący większość armii wielcy rycerze, lecz mimo to są doskonałymi żołnierzami. Co więcej, z racji swej mądrości i pobożności, ci rycerze-mnisi posiadają niezwykłe zdolności walki ze stworzeniami magicznymi i nadprzyrodzonymi, a większość potrafi również opatrzyć rany towarzyszy broni.

Uwagi specjalne: Atak szarżą podwaja zadawane i otrzymywane obrażenia. Nie odnosi się to do obrony. Astralny atak tej jednostki zadaje ogromne obrażenia nieumarłym, a skromniejsze istotom żyjącym. Jednostka posiada umiejętności leczenia.

Awansuje z: Rycerz
Awansuje na:
Koszt:58
PŻ: 65
Ruchy: 8
PD: 150
Poziom: 3
Charakter:praworządny
IDPaladin
Zdolności:leczy +4
(image)miecz
astralny
8 - 5
wręcz
(image)lanca
kłująca
15 - 2
wręcz
szarża
Odporności:
sieczna20%
kłująca-20%
obuchowa30%
ogień0%
chłód0%
astralny60%
TerenKoszt ruchuObrona
Bagno420%
Grzybowy gaj420%
Góry-0%
Głęboka woda-0%
Jaskinia420%
Las330%
Nie do przebycia-0%
Nie do przejścia-0%
Piasek230%
Płaski140%
Płytka woda420%
Rafa330%
Wioska140%
Wzgórza240%
Zamarznięty230%
Zamek140%